NBP chce zminimalizować obroty gotówkowe

Banki

Bardziej eleganckie niż Kowadło klasyczne firmy Fabryka Rozmaitości, Kowadło podróżne to doskonały wybór dla osób podróżujących w interesach i potrzebujących przedmiotu, który można zrzucić z wysokości. Bankowcy pragną by większość transakcji odbywała się za pośrednictwem kart płatniczych oraz przelewów bankowych. W celu zachęcenia obywateli do transakcji bezgotówkowych NBP skłania się nie tylko ku bardzo tanim rachunkom podstawowym, ale także darmowym.


Rada ds. Systemu Płatniczego wprowadziła Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego na lata 2014-2020. Głównym zamysłem tego programu jest rozpowszechnienie kart płatniczych, płatności mobilnych, przelewów oraz innych sposobów transakcji bezgotówkowych. Program powinien korzystnie wpłynąć na przedsiębiorstwa, bank centralny oraz administrację publiczną.

Limity transakcji bezgotówkowych między firmami zostaną obniżone. W efekcie może się to przyczynić do zwiększenia obrotów bezgotówkowych, a co za tym idzie, zmniejszenie szarej strefy.
Wprowadzenie takich limitów to na razie niepewny grunt z uwagi na ograniczenia prawne przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. W tej sprawie trwają konsultacje Ministerstwa Finansów z Ministerstwem Gospodarki.
W programie pojawiła się także propozycja wprowadzenia limitów dla transakcji, które są dokonywane pomiędzy osobami fizycznymi. Kolejną inicjatywą jest wprowadzenie, od określonej kwoty, obowiązku dokonywania bezgotówkowo płatności za dobra i towary luksusowe. Pokrewna sugestia odnosi się do zobowiązań z tytułu umów cywilnoprawnych, z których przychody podlegają opodatkowaniu.
Więcej bankomatów, ale za jaką cenę
NBP zapowiada zwiększenie liczby bankomatów, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Aby operatorom opłacało się instalowanie nowych bankomatów, sugerowane jest wprowadzenie opcji pobierania dodatkowych prowizji od wypłat gotówki z bankomatów – surcharge. Z finansowania projektu surcharge ministerstwo finansów zrezygnowało, ze względu na kontrowersje, które pojawiły się w tym temacie.
W programie nie została poruszona kwestia płatności kartą, jednak temat ten podlega jeszcze dyskusji.