Unia Europejska: Polacy płacą najmniej za żywność

Finanse

Według badań Eurosatu, Polacy w 2012 roku płacili najmniej za żywność spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Polskie ceny to mniej niż 2/3 średnich cen w Unii. Jeżeli chodzi o inne kraje europejskie, niższy poziom cen był jedynie w Macedonii o trzy punkty procentowe.


Ten rezultat jest dla wszystkich zaskoczeniem, ale bardzo pozytywnym, gdyż okazuje się, że w Polsce bardzo sprawnie działają mechanizmy rynkowe. Potwierdzono, że jeśli chodzi o niektóre owoce czy warzywa, mamy w kraju rynek doskonale konkurencyjny, tzn. taki, który doprowadza do cen równowagi. Taki proces możemy zaobserwować szczególnie wtedy, kiedy pojawiają się produkty sezonowe, np. truskawki czy ziemniaki. Do takiego stanu rzeczy również przyczyniły się w ogromnej mierze super- i hipermarkety, które od dostawców wymuszają niskie ceny, przy czym sklepy gwarantują im pewne, regularne pieniądze. Ta specyficzna relacja prowadzi do wzajemnej staranności w wykonywaniu zadań, zmniejszenia kosztów produkcji i zwiększenia jakości produktów spożywczych.

Mimo mniejszego udziału rolnictwa w PKB, coraz efektywniej działa rolnictwo, któremu pomaga ocieplający się klimat. Również swoją rolę w tym sukcesie mają uniwersytety i akademie rolnicze, które doskonalą technologię, uprawy, tworzą nowe gatunki. Jeśli chodzi o ceny papierosów, mimo ciągle rosnącej akcyzie, Polska należy do krajów, w których najmniej za nie trzeba zapłacić. Koszty jednej paczki wynoszą, jak to było z żywnością, niemal 2/3 średniej unijnej. Za to ceny alkoholu są już tylko nieznacznie tańsze niż w całej Unii Europejskiej.